Evlatlarımız Sanal Alemde Ne Kadar Güvendeler

Evlatlarımız Sanal Alemde Ne Kadar Güvendeler

Evlatlarımız Sanal Alemde Ne Kadar Güvendeler

          Bilgisayar ve internet, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, bilgiye ulaşmada önemli bir araçtır. Bilgisayar ve internet, medya, iletişim, eğitim, ticaret, kültür ve sanat gibi pek çok alanda olmazsa olmaz bir araçtır. Doğru yönlendirme ve uygun sınırlandırmalarla kullanıldığında, bilgisayarın pek çok olumlu etkisi vardır. Bireyin eğitiminde hangi alanda olursa olsun, yararlarının büyük olduğu bir gerçektir. Özellikle ödev yaparken, yeni bir konu araştırılırken büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

        Gençler, yetişkinlere göre daha fazla internet kullanmaktadır. Başlıca kullanım alanlarının; eğlence, oyun, müzik, magazin ve sosyalleşme olduğunu görmekteyiz. Çocuklarda da durum çok farklı değil; interneti büyük ölçüde oyun için kullanıyorlar. Bilgisayar kullanıcısı olmayan ebeveynler, çocuklarının böylesine muhteşem olanaklar sunan bir aracı kullanmasını, amacını incelemeden, çok gurur verici ve yararlı algılayabilirler. Araştırmalara göre bilgisayarın çocukları pasif hale getirdiği, bilgiye fazlasıyla erişebilmelerine rağmen bu bilgiyle ne yapacaklarını bilemediği, problem çözme ve analiz yeteneklerinin zarar gördüğü ortaya çıkmıştır.

        Bilgisayar ve internet başında vakitlerini fazlasıyla harcayanların; internete giremediklerinde kendilerini kötü hissettikleri, başka işlerden, zevk alamadıkları, okul ve aileyle ilgili sorun yaşadıkları, huzursuz oldukları, yemekten, derslerden ya da arkadaşlarından uzaklaştıkları, sürekli bilgisayara kavuşma isteği duydukları, çeşitli bedensel sorunlar yaşadıkları görülmüştür.

        Tedbir olarak;

  • Bilgisayarı tüm ailenin kullandığı bir odaya ya da ortak kullanılan merkezi bir konuma yerleştirin.
  • Aile güvenliği yazılımı kullanın.
  •  Çocuğunuzun internette, şiddete veya olumsuz uyaranlara maruz kalmaması için, gerekli filtreleme programlarının bilgisayarda olmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun kişisel hiçbir ipucu içermeyen ve kişisel anlamı temsil etmeyen bir rumuz ya da e-posta adresi seçmesine yardımcı olmalısınız.
  •  Çocuğunuzla evde internet kullanımının koşulları hakkında anlaşın.
  • Karşılıklı güvene dayalı ve iletişime açık ilişki kurun. Böylece çocuğunuz internet ortamlarında rahatsız edici kişi veya durumlarla karşılaştığında sizden yardım alabileceği konusunda kendini güvende hissedecektir.
  • Çocukları, internetteki kaynaklar hakkında daha eleştirel bir yaklaşıma sahip olmaları için eğitin.
  • Yasa dışı olduğunu düşündüğünüz materyalleri yetkililere bildirin. Çocuğunuz kadar interneti tanımalı ve kullanabiliyor olmalısınız. Böylece çocuğunuzun internette neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olarak yersiz endişelerden kurtulur, aynı zamanda da onun neyle uğraştığını takip edin.
  •  Çocuklarınıza sorumlu, ahlaki çevrimiçi davranışları öğretmeli, interneti dedikodu yaymak, tacizde bulunmak ya da başkalarına tehditler yöneltmek için kullanmamaları gerektiğini anlatın.

       Kısacası, bilgisayar ve internet kullanımı çocuğunuzun ders çalışmasına, sosyal ilişkilerine, sizinle olan iletişimine engel olmadan, internet kullanımını makul ölçülerde sınırlamalısınız. Var olan alışkanlığı yasakla sonlandırmaya çalışmak, internet kullanımını hem daha çekici hale getireceği, hem de ergenlikte çocuğunuzun özel yaşamına müdahale olarak algılanacağı için işe yaramayabilir. Belli zaman dilimlerinde ve belli bir süre için internet kullanımı alışkanlığını kazandırmalısınız. Başta kendimiz, ailemiz ve çevremiz olmak üzere herkesin ihtiyaç duyduğu oranda ve seviyede bilinçli internet kullanmanın yol ve yöntemlerini iyi öğrenmeli, gelişmelerden uzak kalmamalı ve kopmamalıyız.

       Araç hiçbir zaman kötü değildir, kullanım amacı bunu belirler.

 

TARIK MUTLU

makaleler_1-100

Ailenin Akademik Başarıdaki Yeri ve Önemi

 10 Mart 2019 Pazar

Anne babalar ile öğretmenler arasında üretken ve etkili bir işbirliğinin oluşturulması öğretmenin çocuklara kazandırdığı becerilerin genellemesin de çok önemli olan doğal ortamların daha etkili duruma getirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Devamı

Anne-Baba Davranışlarının Ergen İletişimine Etkileri

 5 Mart 2019 Salı

Hızlı bir değişim içerisindeki gençlerin, zekâ ve kişilik gelişimlerinin temelinde anne ve babanın yani ailenin davranışları vardır.

Devamı

Çağımızda Yaşayan MİMAR SİNAN: Necip DİNÇ

 1 Mart 2019 Cuma

Sanatçı kimdir? Nasıl değerlendirilir?
Sanatkâr Cenab-ı Hakk'ın esmasına mazhar olan kişidir. Cenab-ı Hakk ilham etmese, aklı, fikri, iradeyi ona vermese, imkânları ve şartları takdir etmese, sanatkâr ne yapabilecek?

Devamı

Ergenle İletişim Problemleri

 4 Ocak 2019 Cuma

Gerçek şu ki genç ile ebeveyni arasında yaşanan problemler tek taraflı değildir. Ergenin haklı olduğu durumlar elbette ki olacaktır.

Devamı

Evlatlarımız Sanal Alemde Ne Kadar Güvendeler

 4 Ocak 2019 Cuma

Bilgisayar ve internet kullanımı çocuğunuzun ders çalışmasına, sosyal ilişkilerine, sizinle olan iletişimine engel olmadan, internet kullanımını makul ölçülerde sınırlamalısınız.

Devamı

Kişilik ve Karakter Oluşumunda Renkler

 4 Ocak 2019 Cuma

MAVİ: Sükûnet ve sadakat rengidir. Maviyi ilk sırada seçenler hassas ve huzur arayan insanlardır. Hayatları kontrollü, hedefleri bellidir. Problemsiz, üzüntüsüz bir hayat isterler ve bunun için birçok şeyi feda edebilirler. Diğer renkler ve kişilik özellikleri için devamını okuyun..

Devamı

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

 4 Ocak 2019 Cuma

Herkezin hayatın her anında her alanında gireceği, girmekte olduğu sınavlarda imtihanlarda başarılı olması için ne lazım?

Devamı

Karma Eğitim- Özelleştirilmiş Eğitim

 3 Ocak 2019 Perşembe

Karma eğitim sistemi, dünya genelinde tam olarak 19. Yüzyılın sonlarına doğru benimsenmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu süre zarfında tek cinsiyetli eğitim sistemi tamamen ortadan kalkmamış aynı zamanda devam etmiştir.

Devamı

Kitap Okuma ve Kişisel Gelişim

 3 Ocak 2019 Perşembe

Kitaplar vardır, okunmak için.

Kitaplar vardır, bakılmak için.

Kitaplar vardır, yenilip yutulmak için.

Kitaplar vardır, saklanmak için.

Devamı

Zekanın Yolu Gıdalardan Geçer

 3 Ocak 2019 Perşembe

Yapılan bilimsel çalışmalarda özellikle bazı gıda maddelerinin zekâ ve hafızanın çalışmasına, işlemesine çok fazla etki ettiği merak ediyormusunuz?

Devamı

Çoklu Zeka Kuramının Öğrenmeye Etkisi

 26 Aralık 2018 Çarşamba

Çoklu zeka nedir öğrenmye etkisi nasıldır

Devamı