Üsküdar Vapuru ile Boğaz Turu

Üsküdar Vapuru ile Boğaz Turu

Şehir Hatları Vapuru ile Boğaz Turu | İstanbul'da Bir Günlüğüne Turist Olmak

İstanbul'da kendinize ayırdığınız bir gününüz var ve ne yapacağınıza bir türlü karar veremediniz mi? İstanbul'un kalabalık ve karmaşasından kaçmak ama çok para harcamak veya trafikte vakit kaybetmek istemiyor musunuz? Size harika bir önerim var; İstanbul Boğazı'nda uzun bir vapur turu yapın! Vaktiniz varsa hafta içi yaparsanız daha sakin ve keyifli olacaktır, vaktiniz yoksa hafta sonu için de güzel bir seçenek! İstanbul Boğazı'nı nostaljik vapurla tıngır mıngır gezmenin keyfini mutlaka deneyimleyin.

Şehir Hatları Vapuru ile Boğaz Turu
Boğaz Turu deyince aklınıza bir veya iki saatlik boğaz turu yapan, yüksek müzik yayınıyla başınıza ağrılar sokan bir tur gelmesin. Size çok daha keyifli, uzun uzun ve sakin sakin boğazın tadını çıkaracağınız bir seçenek sunuyorum. Şehir Hatlarında adı "uzun boğaz turu" olarak geçen turdan bahsediyorum. Şehir Hatlarının nostaljik vapurları ile pek çok duraktan yolcu alıp yolcu bırakılarak yapılan bir turdan...

Bu Boğaz Turu'nun bilet ücreti 25TL. Eminönü'ndeki vapur iskelesinden kalkan vapur yine Eminönü'ne geri dönüyor, siz istediğiniz duraktan inip istediğiniz duraktan binebilirsiniz, bilet fiyatı da değişmiyor. Eksiler belki hatırlar, bu vapura "dilenci vapuru" derlerdi, vapurun her iskeleye yanaşmasını dilencilerin gördüğü her insana yanaşmasına benzeten İstanbullular vapura böyle bir isim koymuşlar.

Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar, Kanlıca, Sarıyer, Rumeli Kavağı ve Anadolu Kavağı vapurun durakları. Sabah 10:35'te Eminönünden hareket ediyor ve 12:25'te Anadolu Kavağı'nda oluyor. Anadolu Kavağı'nda yaklaşık iki buçuk saatlik bir dinlenmeden sonra 15:00'te hareket ederek aynı rotadan geri dönüyor, 16:40'ta Eminönü'ne dönmüş oluyor. 6 saat süren toplam tur süresini tutturmak için vapur çok dakik hareket ediyor, demedi demeyin 🙂

Bileti tek gidiş veya tek dönüş olarak da almanız mümkün. Ben Anadolu Hisarı'nda değil de Rumeli Hisarı'nda öğlen molamı vermek istiyorum derseniz o da mümkün. Önemli olan saatlerinizi kaçırmamanız. Vapurun işletmesi şehir hatlarında olduğu için içerideki kafenin fiyatları da çok uygun, boğaz sefası yaparken çayınızı, kahvenizi de ekonomik bir şekilde yudumlayabilirsiniz. Kanlıca'da inip bir yoğurt yiyemedik diye üzülmeyin, vapur Kanlıca'dan ayrılır ayrılmaz vapurda Kanlıca yoğurdu satışı başlıyor, hiçbir nimetten mahrum kalmıyorsunuz yani 🙂

Vapurun gidiş ve dönüş hattı aynı, yani bir saatlik boğaz turları gibi Anadolu Yakası kıyısından gidiş, Avrupa Yakası kıyısından dönüş gibi bir durumu yok. Vapurun geçtiği yerlere dair bilgi almak istiyorsanız Eminönü'ndeki iskele sesli rehber kiralama imkanınız var ancak bu uygulama diğer duraklarda yok. Sesli rehberin avantajı boğaz kıyısında ilerlerken size o çevreyle ilgili bilgi veriyor olması, son derece faydalı. Eğer benim gibi ara duraktan bindiyseniz internette yapacağınız araştırmayla geçtiğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Boğaz turunun hattı üzerinde İstanbul'un en güzel saray ve yalılarının olduğunu düşünecek olursak rehberden faydalanacağınızı garanti edebilirim.

Anadolu Kavağı'nda Ne Yapılır?
Anadolu Kavağı'na gittik peki orada iki buçuk saat ne yaparız diye merak edebilirsiniz. Anadolu Kavağı'nda gezilecek yerler var mı diye sorarsanız, seçenek çok;

Deniz kıyısındaki balık restoranlarından birine oturup afiyetle yemeğinizi yiyebilirsiniz, hatta içkinizi içebilirsiniz.

Anadolu Kavağı'nda sahildeki restoranlar
Anadolu Kavağı'nın sembolü haline gelmiş olan tarihi Yoros Kalesi'ne tırmanabilirsiniz, sahilden yukarıya doğru tabelaları takip ederseniz sizi kaleye götürür. Burada güzel bir boğaz manzarası da sizi bekliyor.

Tepede görünen Yoros Kalesi
Anadolu Kavağı küçük bir balıkçı köyü imiş, turistik olarak ilgi çekmeye başlayınca hediyelik eşyacılardan çeşit çeşit kafalere, süslenmiş sokak aralarında dolaşmaya değer. Kavağı'n ara sokaklarında dolaşıp gönlünüzce fotoğraf çektirebilir, sonunda da kendinize bir dondurma ısmarlayabilirsiniz.

Anadolu Kavağı'ndan gezilecek sokaklar
Boğazda sakin ve keyifli bir gün için daha ideal bir seyahat şekli düşünemiyorum. Boğaz turuna ben hafta içi gitmiş olmamın da avantajı ile emekli teyzeler, yabancı turistlerle birlikte güzel bir İstanbul baharı geçirmiş oldum, size de şiddetle tavsiye ederim.

IMG-20180210-WA0007
IMG-20180210-WA0006
513e4937-4667-43b4-9e6c-757088c668f3
cf784a5b-30d6-4b3b-b6b7-8cffb4a8c8c8
WhatsApp Image 2018-08-15 at 15.02.43
IMG-20180210-WA0008

haberler-100

Alemdağ Anadolu İHL Lider Eğitimi Programı

 2 Mayıs 2019 Perşembe

Milli Eğitim Müdürlüğü Veli Akademileri Veli Yetiştirme Programı

Devamı

Mobil Farkındalık Merkezi

 29 Mart 2019 Cuma

Mobil Tefekkür Merkezi harika organlarımız sergisi ile faaliyetlerenine okul bahçelerinde başladı.

Devamı

Ümraniye Gençlik Akademisi Hizmete Başladı

 2 Mart 2019 Cumartesi

Ümraniye MKM Moral Kültür Merkezinde kız öğrencilere has programlar etkinlikler ve değerler eğitimi çalışmaları ile hizmete başladı.

Devamı

Çağımızda Yaşayan MİMAR SİNAN: Necip DİNÇ

 1 Mart 2019 Cuma

Sanatçı kimdir? Nasıl değerlendirilir?
Sanatkâr Cenab-ı Hakk'ın esmasına mazhar olan kişidir. Cenab-ı Hakk ilham etmese, aklı, fikri, iradeyi ona vermese, imkânları ve şartları takdir etmese, sanatkâr ne yapabilecek?

Devamı

Ümraniye Okuma Programı ve Muhabbet Buluşması

 1 Mart 2019 Cuma

Okuma ve Muahabbet Buluşmalarımıza bir yenisi daha eklendi

Devamı

Liseliler Edirne Gezisi

 1 Mart 2019 Cuma

Gençler ile il dışı gezilerinden bu ay Edirne Selimiye Kırkpınar gibi birbirinden güzel, tarihi, kültürel, sanatsal ve manevi yerleri gezdik.

Devamı

Beyaz Konak Eğitimciler Programı

 7 Şubat 2019 Perşembe

Bediüzzaman; on üçüncü asrın minaresinin başında durup, üçyüz sene sonra gelecek olan ve: Milletin imanını selâmete erdirmek her türlü fedakarlığı yapacak gençlere sesleniyor

Devamı

Prof. Dr. A. Halim ULAŞ Semineri

 26 Ocak 2019 Cumartesi

Eğitimcilerin eğitilmesi amaçlı yapılan çok özel bir program

Devamı

Karne Günü 15 Tatil

 26 Ocak 2019 Cumartesi

Karne ve öğrenci arasındaki bağı farklı bir açıdan anlamlı kılma çalışması

Devamı